Lidová hudba Za Oponou

o-nas

O nás

Jako muzika jsme hráli na mnoha místech rodné Moravy, ale například i ve Vídni s Boleradickým ochotnickým spolkem, na výročním koncertu slováckého souboru Šafrán, v rakouském Romantik Theater a pravidelně hráváme v Brně.

Vznik muziky nebyl nijak plánovaný, všech pět nás bylo (a stále je) součástí Brněnského Valášku, ale naše sestava se postupně „vystříbřila“ z muzikantů, kteří neodkládali nástroje ani o pauzách a po skončení různých folklorních akcí.

Abychom objasnili název – ještě jako mladší jsme při akcích starších muzik stáli za oponou a zkoušeli hrát se zkušenými muzikanty, kteří stáli na podiu. Proto jsme si takto recesisticky začali říkat, a přesto, že dnes už na podiích stojíme my sami, nám tento název zůstal.

img_1002

Michal Mikulka

Celý život žiji v mém rodném městě Brně. Můj otec, který pochází z oblasti Hradišťska, je profesionálním muzikantem, a proto i mě s bratrem vsadil roku 2007 do Brněnského Valášku, kde doposud působím na postu primáše. Stejně jako ostatní studuji hudbu, a to na pedagogické fakultě – obor Pedagogické asistenství hudební výchovy a anglického jazyka. V LH Za Oponou hraji prim.

img_0999

Vojtěch Halaš

Su z Brna, ale kořeny mám také na Slovensku a ve východní části Moravy. S folklorem jsem vyrostl v Brněnském Valášku, ve kterém stále působím a když si to tak spočítám, vlastně už je to 20 let. Začínal jsem nejdříve jako tanečník, ale když jsem se v 15 rozhodoval, co chci dělat, muzika byla jasná volba. 🙂 Studuji 3. ročník Hudební vědy na Masarykově univerzitě, kde jsem se dostal i k dalším hudebním odvětvím, než folkloru. Hraji v orchestru MU a zpívám v mužském sboru Láska opravdivá.

img_1014

Michal Uhříček

Pocházím z Brna, i když rodiče vyrostli na jižní Moravě – konkrétně v Uherském Brodě a Koryčanech. V současnosti bydlíme v Silůvkách.Vyrostl jsem, stejně jako kluci, v Brněnském Valášku, v pěti letech jsem začal tancovat, a mám k souboru tudíž vřelý vztah. Zároveň také hraji v Musice Folklorice. Studuji na VUT – obor Strojní inženýrství a na Konzervatoři Brno třetí ročník, obor viola, ve třídě Miroslava Kováře. Díky konzervatoři jsem získal zkušenost v podobě hře v komorním uskupení a orchestru.

img_1008

Ondřej Mikulka

V Brně žiju přes 24 let, ale přesto se tu orientuju výhradně podle hospod. Bohužel jsem v mládí nepil pivo, tak jsem se občas nedostavil do hodiny houslí, kde mi to tudíž nešlo. Tak jsem šel na basu k Martinu Zemanovi, který ze mě vydoloval, mně záhadným způsobem, výkon, který mi zajistil 2. místo v ústředním kole ve hře na kontrabas a angažmá v mládežnickém orchestru Europera. Ale to už jsem dávno navštěvoval zkoušky Brněnského Valášku, kde jsem víc čichnul k fokecu. Jinak studuju Audioinženýrsví na VUT.

29067249_10204309162885816_2970775900221603840_o

Radomír Kula

Pocházím z Brna a stále zde žiju a studuju. Je mi 23 let a studuji na VUT v Brně magisterský obor Podnikové finance a obchod. Od dětství hraju na klarinet a později mě nenapadlo nic lepšího, než se začít učit hrát na cimbál. Ujal se mě cimbalista CM Vonica z Krumvíře a učitel brněnské ZUŠ Veveří Martin Zeman, ke kterému jsem nějaký čas docházel na hodiny. Během let hraní jsem působil hned v několika hudebních tělesech, převážně folklorních. S klukama se znám z muziky Brněnského Valášku.

Tož to jsme my!