Lidová hudba Za Oponou

o-nas

O nás

Jako muzika jsme hráli na mnoha místech rodné Moravy, s taneční složkou VUS Ondráš, ale například i ve Vídni s Boleradickým ochotnickým spolkem, v rakouském Romantik Theater a pravidelně hráváme i v Brně. Například každý druhý čtvrtek v měsíci v Klášterní vinárně na Josefské.

Vznik muziky nebyl nijak plánovaný, všech pět nás bylo součástí Brněnského Valášku, ale naše sestava se postupně „vystříbřila“ z muzikantů, kteří neodkládali nástroje ani o pauzách a po skončení různých folklorních akcí.

Abychom objasnili název – ještě jako mladší jsme při akcích starších muzik stáli za oponou a zkoušeli hrát se zkušenými muzikanty, kteří stáli na podiu. Proto jsme si takto recesisticky začali říkat, a přesto, že dnes už na podiích stojíme my sami, nám tento název zůstal.

img_1002

Michal Mikulka

Narodil jsem se v Brně a jako zbytek naši muziky jsem od mladí působil v Brněnském Valášku. Můj otec se cimbálové muzice celý život věnuje na plný úvazek, a tak asi není překvapením, že i já jsem se vydal v jeho šlépějích. Momentálně studuji na pedagogické fakultě obor Hudební výchova a Občanská výchova. Mimo LHZO působím ve dvou tělesech na pajdáku, a to v orchestru Collegium musicum a v kapele MUNIcimbál. V LH Za Oponou hraji prim.

img_0999

Vojtěch Halaš

Su z Brna, ale kořeny mám také na Slovensku a ve východní části Moravy. S folklorem jsem vyrostl v Brněnském Valášku, kde jsem začínal nejdříve jako tanečník, ale muzika zvítězila. Později jsem plynule přešel do vedení souboru. Po studiu na Hudební vědě Masarykovy univerzity jsem se dostal i k dalším hudebním odvětvím než folkloru. Například v orchestru MU, sboru Láska opravdivá nebo turné se zpěváky Voxelem či Petrem Bende. Ale přes všechny tyto zkušenosti u mě bude folklor vždy srdcová záležitost. Kromě hraní se věnuji také pedagogické činnosti na ZUŠ a pracuji v advokátní kanceláři.

img_1014

Michal Uhříček

Pocházím z Brna, i když rodiče vyrostli na jižní Moravě – konkrétně v Uherském Brodě a Koryčanech. Vyrostl jsem, stejně jako kluci, v Brněnském Valášku, v pěti letech jsem začal tancovat, a mám k souboru tudíž vřelý vztah – dnes v něm vedu prostřední muziku. Zároveň také hraji v Musice Folklorice. Studuji na VUT (obor Energetické inženýrství) a mám za sebou úspěšné studium violy na Konzervatoři v Brně (třída Miroslava Kováře). Na konzervatoři jsem získal zkušenosti s komorní a orchestrální hrou a dnes jsem díky tomu členem komorního orchestru Ensemble Opera Diversa a smyčcového kvarteta NoonQ.

img_1008

Ondřej Mikulka

Narodil jsem se v Brně, kde jsem se také začal hudebně vzdělávat. Začal jsem na housle na ZUŠ u Dušana Kovaříka, posléze jsem ale přešel na kontrabas k Martinu Zemanovi. S lidovou písní jsem se setkal v útlém věku, jelikož můj otec, Petr Mikulka, je významný primáš. Moje folklorní začátky jsou spjaté s DNS Brněnský Valášek, kde jsem pod vedením Pavla Trkana hudebně vyrostl. Jsem příznivcem výrazné basové linky, bohaté nekonvenční harmonie a neslýchaných polyrytmů. V současné době studuju kontrabas na konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži u profesora Miloslava Bubeníčka. Mám rád psy a japonskou kuchyni.

29067249_10204309162885816_2970775900221603840_o

Radomír Kula

Pocházím z Brna a stále zde žiju. Aktuálně dělám v KPMG v oddělení Risk Consulting. Od dětství hraju na klarinet a později mě nenapadlo nic lepšího, než se začít učit hrát na cimbál. Ujal se mě cimbalista CM Vonica z Krumvíře a učitel brněnské ZUŠ Veveří Martin Zeman, ke kterému jsem nějaký čas docházel na hodiny. Během let hraní jsem působil hned v několika hudebních tělesech, převážně folklorních. S klukama se znám z muziky Brněnského Valášku.

Tož to jsme my!